Tandlægepriser

Vi giver dig selvfølgelig altid et individuelt overslag baseret på en personlig samtale mellem dig og din behandler. Vi spørger altid ind til dine ønsker og behov, og giver gerne alternative forslag til løsningsmuligheder med tilsvarende priser.

Betalingspolitik

I følge overenskomsten med den offentlige sygesikring, skal patientandelen betales umiddelbart efter endt behandling. Betaling kan foregå kontant eller med Dankort, MasterCard og VISA Electron.

Akut

For behandling af akut tandpine ved 1. besøg indbetales et depositum på kr. 1000,- før konsultation og evt. behandling. Depositum modregnes i din regning og restbeløb udbetales naturligvis

Finansierung

Klik herunder hvis du er interesseret i mere information om vores finansieringstilbud:.

Prisliste pr. 19/11 2018

De nævnte priser på ydelser er inklusive prisen på eventuel teknik, eksklusive priser på bedøvelse og/ eller røntgenbilleder

 

Flerfladet plastfyldningFraTil
To flader i lille kindtand715,-1.310,-
To flader i stor kindtand855,-1.425,-
Tre flader i lille kindtand1.035,-1.580,-
Tre flader i stor kindtand1.198,-1.825,-
Fire flader i lille kindtand1.288,-1.860,-
Fire flader i stor kindtand1.735,-2.295,-
Fem flader i lille kindtand1.598,-2.067,-
Fem flader i stor kindtand2.055,-2.822,-
RodbehandlingFraTil
Rodbehandling i fortand i overkæbe2.240,-2.540,-
Rodbehandling i 2 kanaler i likke kindtand i overkæbe3.190,-3.190,-
Rodbehandling i 3 kanaler i kindtand i underkæbe3.840,-3.840,-
Rodbehandling i 4 kanaler i stor kindtand i underkæbe4.490,-4.490,-
Implantat
Indsættelse af implantat i kæbenet uden kæbehuleløft (sinusløft)10.590,-10.590,-
Krone
Krone af ædelmetallegering med påbrændt procelæn på stor kindtand i underkæbe (molar) (uden stifter og opbygning)6.997,-6.997,-
Porcelænskrone til fortand i overkæbe5.947,-8.147,-
Krone fremstillet i alternativt metal med påbrændt procelæn på stor kindtand i underkæbe6.997,-6.997,-
Cementeret præfabrikeret stift i rodbehandlet tand inklusive 2 røntgenbilleder998,-998,-
Broer
3-ledet bro19.500,-19.500,-
Fjernelse af tand
Operativ Fjernelse af visdomstand (ikke ekstraktion)1.950,-2.950,-
Operativ Fjernelse af tand (ikke ekstraktion)1.550,-2.950,-
Diverse
Lokalbedøvelse305,-325,-
Hård Bidskinne3.000,-3.600,-